The 2019 Interfaculty and Tertiary Sports Awards ceremony was held on Friday 18 October. Find out who walked away with an award on the night.
The Sports Awards were a chance to recognise and celebrate students who have excelled in Interfaculty and Tertiary sports throughout the year. Awards were given to winners and runners-up in each category, as well as the presentation of the Elizabeth Campbell Cup, Sir Colin Maiden Interfaculty Shield and UTSNZ Shield.
Individual Sporting Excellence Awards
Sportsperson of the Year |
Name |
Place |
---|
Netball |
Ivana Rowland |
Winner |
|
Armani Lam |
Runner-up |
Basketball |
Olivia Berry |
Winner |
|
Mikaere Watene |
Runner-up |
Ultimate |
Nicholas Whitlock |
Winner |
|
Anna Dolan |
Runner-up |
Volleyball |
Dallas Tagaloasa |
Winner |
|
Talia Davies |
Runner-up |
Hockey |
Tyler Lench |
Winner |
|
Tyla Goodsell-Matthews |
Runner-up |
Table Tennis |
Dean Shu |
Winner |
|
N/A |
Runner-up |
Futsal |
Thomas Picken |
Winner |
|
Michael Soffe |
Runner-up |
Badminton |
Deborah Yin |
Winner |
|
N/A |
Runner-up |
Waka Ama |
Billie-Lee Haresnape |
Winner |
|
N/A |
Runner-up |
Interfaculty Sport: Major Awards
Interfaculty Award |
Name |
Place |
---|
Team of the Year |
FMHS Waka Ama Team |
Winner |
|
Commerce Netball Team |
Runner-up |
Manager of the Year |
Loukas Banks |
Winner
|
|
Ben Stewart |
Runner-up |
Supporter of the Year |
Hayden Struthers |
Winner |
|
David-Joel Henry |
Runner-up |
Sportsman of the Year |
Luke Fitzpatrick |
Winner |
|
Mafoa Mafoa |
Runner-up |
Sportswoman of the Year |
Kararaina Te Puni |
Winner |
|
Dahyoung Kim |
Runner-up |
Elizabeth Campbell Cup |
Adrianne Mendes-Underwood |
Winner |
|
Umaiyan Haran |
Runner-up |
Sir Colin Maiden Shield |
Engineering Eagles |
Winner |
Tertiary Sport: Major Awards
Tertiary Award |
Name |
Place |
---|
Rookie of the Year |
Armani Lam |
Winner |
|
Josh Paterson |
Runner-up |
Coach of the Year |
Karl Noyer |
Winner |
|
Marvin Eakins |
Runner-up |
Team of the Year |
Men's Futsal |
Winner |
|
Ultimate |
Runner-up |
Sportsman of the Year |
Thomas Picken |
Winner |
|
Nicholas Whitlock |
Runner-up |
Sportswoman of the Year |
Ivana Rowland |
Winner |
|
Olivia Berry |
Runner-up |
UTSNZ Shield |
The University of Auckland |
Winner |